Eesti Energia alustas Eesti suurima energiasalvesti seadistustöödega
Eesti Energia alustas Auvere tööstuskompleksi rajatava energiasalvesti seadistamist. Akulahendus aitab desünkroniseerimise järgselt toetada elektrisüsteemi stabiilsust ja tasakaalustab juhitamatust taastuvenergiast tekkivat elektrihindade kõikumist.
Mida rohkem tekib meile turule juhitamatut taastuvenergia tootmist, seda rohkem on elektrisüsteemi vaja ka salvestust, et hoida hindu stabiilsena. Lisaks suurendab salvestite järgi vajadust üleminek 15-minutilisele hinnastamise perioodile ning Baltimaade elektrisüsteemi desünkroniseerimine Venemaa võrgust. Auvere salvesti kõik seadmed on tänaseks paigaldatud, elektrilised ühendused tehtud ja nüüd oleme alustanud seadmete seadistustöödega,“ selgitas Eesti Energia juhatuse liige Kristjan Kuhi.
26,5 megavatise võimsuse ning 53,1 megavatt-tunnise mahutavusega aku rajati Ida-Virumaale Auvere tööstuskompleksi ning sellega saab osaleda nii elektribörsil kui teistel energiaturgudel elektri varustuskindluse tagamiseks. „Kuna akud on võimelised elektrisüsteemis toimuvatele muudatustele väga kiiresti reageerima, siis on need ideaalsed varad selliste süsteemiteenuste tagamiseks, mis on Baltikumi elektrivõrgu desünkroniseerimise järgselt eriti olulised,“ selgitas Kuhi.
Energiaettevõtte korraldatud rahvusvahelise hanke aku rajamiseks võitis energialahenduste süsteemiintegraator Diotech Grupi ühispakkumine, mille raames tarnib uue põlvkonna akutehnoloogia LG Energy Solution. „Süsteem on loodud kestma 20 aastat, tagades töökindluse, kõrge tsüklite efektiivsuse ja minimaalse jõudluse languse ka pikaajalisel kasutamisel. Me oleme pühendunud stabiilse ja jätkusuutliku juhitava energiasalvestusvõrgu loomisele Balti regioonis ja Eesti Energia salvesti on suur samm selle poole,“ ütles Diotechi tegevjuht Raivo Videvik.
Seadistustöödeks on kohal ka tehnoloogia esindajad LG Energy Solutionsist ja Power Electronicsist, et viia lõpuni seadmete kontrolltoimingud ning valmistada need ette turutestideks. Kui seadistööd on lõpetatud, viivad Eesti Energia insenerid koostöös Diotechiga läbi viimased testid, kus Eesti Energia välja arendatud targa juhtimise platvorm hakkab automaatselt aku tööd juhtima. Seadmete paigaldamise- ja ühendamisega seotud tööd tegi Enefit Solutions.
Kuhi lisas, et Auvere suursalvesti näol on ühtlasi tegemist ka pilootprojektiga. „Meie järgmised energiasalvestuse plaanid sõltuvad Auvere salvesti projekti tulemustest, aga kõigi eelduste järgi ei jää see suursalvesti meie viimaseks," lisas Kuhi.
Energiasalvestid võimaldavad juhitamatut taastuvenergia toodangut efektiivsemalt ära kasutada nii suures elektrisüsteemis kui kodu või ettevõtte päikesepargi juures. „Selleks, et akulahendusest maksimaalselt kasu saada, pakume oma klientidele ka tarka akude juhtimist. Sama süsteem, mis juhib Auvere salvestit, võimaldab ka kodu- ja äriklientidel oma aku investeering kiiremini tagasi teenida panustades samaaegselt elektrivõrgu bilansi hoidmisse,“ selgitas Kuhi.
Eesti Energia on rahvusvaheline energiaettevõte, mille koduturgudeks on Baltimaad, Soome ja Poola. Kontsern tegeleb nii energiatootmise kui müügiga, keemiatööstuse arendamisega ning klientidele kasulike ja mugavate energialahenduste pakkumisega.
Diotech OÜ pakub jätkusuutlikke terviklahendusi taastuvenergia tootmiseks, salvestuseks, elektrisõidukite laadimiseks, energiajuhtimiseks ning hoonete valgustus- ja tehnosüsteemide optimeerimiseks. Grupi koosseisu kuuluvad lisaks emaettevõttele Diotech OÜ ka erinevatel ärisuundadel tegutsevad tütarettevõtted: Diotech Electric OÜ, Diotech Nord OÜ, Solar Wheel OÜ (Sunecor) ja Solar Rent OÜ, samuti tütarettevõtted Lätis ja Leedus.
Video Auvere akusalvesti seadistamistöödest: https://youtu.be/0DoL2hg35Wg