Suvi on käes! Lihtsad viisid, kuidas energiasäästlikult palavusele vastu astuda

Suviste kuumalainete eest meil aasta-aastalt enam pääsu pole. Kuumad suvepäevad pole enam kaugel, seega tasub juba ennetavalt mõelda, kuidas oma kodu kõrgetest temperatuuridest hoolimata jahedana hoida.


Image

Selleks, et saaksid oma kodu energiasäästlikult jahutada, oleme välja toonud mõningad näpunäited ja anname ülevaate turul pakutavatest jahutuslahendustest.

1. Kui päike paistab tuppa, tõmba ette kardin või ruloo

Tavaliselt kasutame aknakatteid õhtuti, et keegi meile tuppa sisse ei näeks, kuid kas teadsid, et ligi 76% soojusenergiast pääseb eluruumidesse läbi akende. Sellest tingituna on kardinad ja rulood head abilised takistamaks päevasel ajal soojuskiirte jõudmist tuppa.

Erinevalt tumedatest toonidest, peegeldavad heledad toonid valgust, mille tulemusena ei teki palju soojust. Nii hoiavad just heledad kardinad tuba jahedamana. Paksemad kardinad hoiavad samuti tuba jahedana, kuid takistavad valguse sisse pääsemist, mistõttu tuleks toa valgustamiseks kasutada elektrienergiat.

Peale kardinate on müügil ka spetsiaalsed akendele paigaldatavad kiled ja lahtikäivad varjualused. Nii nagu kardinate, kehtib ka kilede puhul ühtne põhimõte – mida tumedam, seda vähem naturaalset valgust tuppa pääseb.

2. Hoia jahe õhk toas

Nii sooja kui jahedat õhku aitab majas sees hoida selle soojustamine. Sellepärast on oluline käia oma kodus ringi ja vaadata välja kohad, kus võib õhuleket esineda. Üle tasuks kontrollida seinad, põrandad, katus ning uste ja akende tihendid, niisamuti ka pööning ja kelder.

Põhjus, miks mitmekorruselistes majades on ülemistel korrustel soojem, on selles, et soe õhk liigub alati alt üles. Seetõttu võib soojustamata pööning muutuda suvel kõrgete temperatuuride korral talumatult kuumaks ja kogunenud soe õhk hakkab omakorda edasi kanduma ka alumistele korrustele, tõstes temperatuuri eluruumides.

3. Võta appi tehnika

Üha enam võib eestlaste kodust leida jahutusseadme ehk konditsioneeri. Konditsioneer on üks tõhusamaid lahendusi, mis aitab kõigest ühe nupuvajutusega kuumusele pidurit panna. Õhku jahutavad ka ventilaatorid, aidates õhku ringluses hoida ja seeläbi jahedamat õhuvoolu luua.

Kui varasemalt levis arusaam, et energiakuludelt säästmiseks ei tohiks jahutusseade pidevalt töös olla, siis täna on turul targad lahendused, mis reguleerivad ise oma elektritarbimist ja võimsust vastavalt ruumi jahutusvajadusele. Sellised lahendused on sageli ka läbi mobiilirakenduse kaugelt juhitavad. Nii on mõistlikum jahutusseadet üldse mitte välja lülitada, vaid lasta sel oma töövoogu ise vastavalt ümbritsevale temperatuurile sättida, kuna selliselt on sääst kõige suurem.

4. Päeval hoia aknad kinni

Suvekuudel on jahutamise eesmärgil kõige parem avada aknaid päevase aja asemel hoopis varahommikul, hilisõhtul või öösel. Nendel aegadel on õhk kõige jahedam.

Aknaid avades tuleks meeles pidada ristventilatsiooni põhimõtet, mis muudab jahutuse efektiivsemaks. Selleks ava aknad ja uksed, mis asuvad üksteisest vastakuti. Nii tekib tuuletõmme, mis viib sooja ja seisva õhu toast õue.

5. Õhksoojuspump, abivahend iga ilmaga

Õhksoojuspump ei tooda nimest hoolimata ainult sooja, vaid jahutab energiaefektiivselt sisekliimat. Sõltuvalt hoone projektist on õhksoojuspumpa hea paigaldada näiteks elutuppa või esikusse, kus jahutatud õhk kandub mööda tuba laiali ja teistesse tubadesse edasi.

Tegemist on küll mõnevõrra suurema investeeringuga, kuid see-eest võimaldab õhk-õhk soojuspump elektrikulusid vähendada kuni 80%. Seadme keskmine eluiga on vähemalt 10-15 aastat või isegi kauem, mis tähendab, et ost tasub ennast kindlasti ära.

Kui soovid lisainfot või sul on tekkinud mõni küsimus, oleme sulle hea meelega abiks. Selleks võta meiega ühendust ja kirjuta teenindus@enefit.ee, helista numbril 777 4040 või jäta konsultatsiooni soov meie kodulehel.